Weryfikacja terenowa z banku

Czym jest i na czym polega weryfikacja terenowa z banku?

W bankach jest kilka pionów zatrudnionych przy udzielaniu kredytu. Pierwszy to sprzedaż, odpowiedzialny za znalezienie i obsłużenie klienta. Drugi to dział analiz, a pod ten dział podlega dział terenowej weryfikacji klienta.
Dzisiaj zajmę się tym ostatnim zagadnieniem, a w kolejnym artykule opisze dział telefonicznej weryfikacji klienta.

Do rzeczy…
Kiedy otrzymacie decyzję wstępną pozytywną oraz zostaniecie pozytywnie zaopiniowani przez analityka kredytowego, to Twój wniosek może ale nie musi trafić do weryfikacji terenowej. Jednak jeśli już trafi na weryfikację terenową… Podam przykład eurobanku, którego chyba większość wniosków jest ostatecznie weryfikowana przez terenowca.
Taki pracownik ma obowiązek umówić się z Tobą telefonicznie na spotkanie w Twoim miejscu zamieszkania lub w miejscu pracy. Niedopuszczalne jest aby robił niespodziewany nalot, a tego typu praktyki należy od razu zgłaszać do jego przełożonych. Jedynym wyjątkiem jest, kiedy podany przez Ciebie numer telefonu jest nieprawidłowy lub nie mogą dodzwonić się do Ciebie, chociaż wtedy bardziej prawdopodobnym jest, że dostaniesz po prostu decyzję negatywną z powodu braku kontaktu.

bank weryfikacja terenowa kredyt

Kiedy rozmawiasz już telefonicznie to ustalasz wspólnie z weryfikatorem miejsce oraz datę i godzinę spotkania. Często weryfikator od razu podaje listę dokumentów do przygotowania na spotkanie, tak aby mógł je na miejscu zobaczyć. Jednak w większości przypadków umawia się tylko na spotkanie aby zobaczyć czy faktycznie Twoje miejsce pracy istnieje, że faktycznie jesteś tam zatrudniony/prowadzisz tam firmę i ocenia również Twoje zachowanie, to czy nie budzisz podejrzeń.
Zazwyczaj rozmowa z weryfikatorem terenowym przebiega bardzo pozytywnie, są to osoby, które potrafią zbudować dobrą atmosferę i wtedy właśnie klienci się otwierają, i używając żargonu bokserskiego, przeciwnik jest usypiany po to by zadać mu niespodziewany cios. Kiedy klient czuje się swobodnie to dużo mówi, a jeśli ma coś do ukrycia to nieświadomie może powiedzieć za dużo.
W luźnej rozmowie może paść pytanie:
-’a po co Panu aż taka suma?’
-’a bo wie Pan potrzebuję na zatowarowanie firmy’.
Weryfikator terenowy nie da po sobie znać i nadal będzie prowadził przyjazną konwersację, ale już wie, że otrzymacie decyzję negatywną, ale tego dowiecie się dopiero od swojego pośrednika/pracownika banku.
Dlaczego decyzja będzie negatywna?

Ponieważ (na przykładzie eurobanku) kredyt gotówkowy nie może być przeznaczony na cele związane z działalnością gospodarczą.
Ale skąd mogłeś to wiedzieć, prawda?
Ano mogłeś to wiedzieć od skutecznego pośrednika kredytowego, tego jak i wielu innych cennych porad.